Haber Detayı
11 Ekim 2018 - Perşembe 12:15
 
Husiler 10 ticaret ve petrol gemisine el koydu
Yemen'den yapılan açıklamaya göre, bölgede etkin olan Husilerin Hudeyde Limanı'nda bulunan 10 adet ticaret ve petrol gemisine el koyduğu bildirildi.
Liman Haberi
Husiler 10 ticaret ve petrol gemisine el koydu

Yemen'den yapılan açıklamaya göre, bölgede etkin olan Husilerin Hudeyde Limanı'nda bulunan 10 adet ticaret ve petrol gemisine el koyduğu bildirildi.

Ayrıca gemilerin yüklerinin boşaltılmasına da izin verilmediğini ifade etti. Bu gemilerden bazılarının yaklaşık 6 aydır alıkonulduğunun altını çizen Fetih, yaptığı açıklamada, 10 bin 955 ton dizel ve 9 bin 25 ton benzin yüklü 'Distya Pushti' adlı geminin 28 Eylül'den bu yana limanda tutulduğunu, 5 bin 700 ton un ve şeker taşıyan 'RINA' adlı geminin ise limana vardığı 3 Ekim'den bu yana yükünü boşaltmasına izin verilmediğini belirtti.

Fetih, Hudeyde Limanı'nda ayrıca 15 bin 25 ton mazot taşıyan 'SİNCERO' adlı geminin 26 Eylül'den bu yana, 19 bin 350 dizel taşıyan 'CARPE DIEM-2' adlı geminin 30 Eylül'den bu yana, 7 bin 22 ton dizel ve 14 bin 793 ton benzin taşıyan 'P V T EAGLE' adlı geminin ise 3 Ekim'den bu yana alıkonulduğunu ve yüklerini boşaltmalarının engellendiğini aktardı. Fetih, ayrıca son 3 ay içersinde petrol ve ticari ürün yüklü 6 geminin de yine aynı şekilde alıkonulup yükünü boşaltmasının engellendiğini ifade etti.

Husilerin bu kasıtlı eylemlerinin petrol türevleri kriz oluşturma çabaları ve vergilerin yüzde 60'lara kadar yükseltilmesiyle eş zamanlı olarak gerçekleştiğine dikkati çeken Fetih, böylece Husi yanlısı tüccarların kazançlı olduğu kara borsanın ön plana çıktığına ve bölge insanlarının bu uygulamaların ağırlığı altında ezilmesine neden olduğuna işaret etti.

Bu eylemlerin, Husi milislerinin günlük faaliyetlerinin bir parçası olduğunu vurgulayan Bakan Fetih, limanda bulunan petrol ve ticaret gemilerine alı konulması ve yüklerini boşaltmalarının engellenmesinin, halkın aç kalmasına ve buradaki vatandaşların yaşadığı krizlerin çoğalmasına neden olduğunu söyledi. Fetih, Husilerin kontrolündeki şehirlerde yaşanan insani durumun, milislerin eylemleri, vatandaşların yaşadığı krizler ve baskılar nedeniyle felaket haline geldiğini vurguladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen İnsani Yardım Koordinatörü Lisa Grande'yi bu gemilerin serbest bırakılması ve yüklerini boşaltmalarına izin verilmesi için hızlı bir şekilde milislere müdahale edilmesi ve baskı uygulanması çağrısında bulunan Bakan Fetih, gemilerin güvenli bir şekilde yollarına devam etmeleri için çalışmaların yapılmasını istedi.

 
Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Husiler, 10, ticaret, ve, petrol, gemisine, el, koydu,
Yorumlar
Haber Yazılımı