Haber Detayı
07 Kasım 2018 - Çarşamba 09:45
 
Çin, yüzen nükleer santral inşaatına başladı
Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın ilk yerli yüzen santrelini devreye sokmasının ardından bu kez Çin, yüzen nükleer santral inşaatına başladığını duyurdu. Santral, 2021 yılında kullanıma açılacak.
Dünyadan Haberi
Çin, yüzen nükleer santral inşaatına başladı

Çin'in ilk yüzen nükleer santralinin inşası, ülkenin doğusundaki Shandong bölgesinde bulunan Yantai'de başladı.

Çin'in ilk yüzen nükleer santralinin 1.4 milyon yuan'a (202 bin dolar) mal olacağı ve projenin ilk platformunun 2021 yılında kullanıma açılacağı belirtildi.

Santralle birlikte kıyı kentlerine, adalara, 'offshore' çalışma platformlarına ve kutup bölgelerine temiz enerji sağlanabileceği öngörülüyor.

 

'ÇİN'İN DENİZ STRATEJİSİ VE GÜVENLİĞİ İÇİN'

Qilu Evening News tarafından aktarılan haberde bu inşaatın Çin'in deniz stratejisini ve güvenliğini garanti altına almak için attığı önemli bir adım olduğu vurgulanıyor.

Projenin başında bulunan Çin Nükleer Şirketi (CNNC) ve Yentai hükümeti arasında, açık bir enerji kompozit tedarik platformu ve havuz tipi düşük sıcaklıklı reaktör inşası üzerine ortak çalışmak için bir anlaşma imzalandı.

CNNC ise, havuz tipi deney reaktörleri alanında son 50 yılda yapılan çalışmalara dayanarak 'Yanlong' adlı bir reaktörün ön tasarımının Eylül ayında tamamlandığını açıkladı.

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Çin,, yüzen, nükleer, santral, inşaatına, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı