Haber Detayı
06 Kasım 2018 - Salı 16:20
 
Batık bir gemi ve 6 yıl önce kapanan banka da ABD'nin yaptırım listesinde
ABD, İran'a yönelik yaptırım listesine 6 Ocak'ta Çin kıyılarında batan Sançi petrol tankeri ile 6 yıl önce kapanan bir bankayı da ekledi.
Dünyadan Haberi
Batık bir gemi ve 6 yıl önce kapanan banka da ABD'nin yaptırım listesinde

ABD Hazine Bakanlığı'nın açıkladığı ambargo listesine eklenen İran Ulusal Tanker Şirketi'ne bağlı Tanzanya bandıralı Sançi adlı batık gemi, listede Gardenia, Seahorse, Sepid isimleriyle de gösterildi.

 

Sputnik'in haberine göre, İran'da 2009'da kurulan ve üç yıl sonra kapatılan TAT bankasının ismi de yaptırım listesinde yer aldı.

 

‘ÇARESİZLİĞİN GÖSTERGESİ'

 

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, konuya ilişkin Twitter hesabından paylaştığı açıklamada, batık Sançi gemisi ile 6 yıl önce kapanan bir bankaya yaptırım uygulanmasını "Washington'un çaresizliğinin göstergesi" olarak nitelendirdi.

 

​Zarif, ABD'nin yaptırım listesini genişletmek için sıradan vatandaşları da ambargolar kapsamına aldığını ifade etti.

İran'dan Güney Kore'ye petrol taşıyan Sançi adlı petrol tankeri, 6 Ocak'ta Çin kara sularında Hong Kong bandıralı CF Crystal adlı yük gemisiyle çarpışmış ve gemideki 30 İranlı hayatını kaybetmişti.

 

ABD dün itibarıyla devreye giren yaptırım paketinin ikinci aşaması kapsamında 50 İran bankası ile 700'den fazla şirket ve kişiyi yaptırım listesine eklemişti.

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Batık, bir, gemi, ve, 6, yıl, önce, kapanan, banka, da, ABD'nin, yaptırım, listesinde,
Yorumlar
Haber Yazılımı