Haber Detayı
21 Eylül 2018 - Cuma 09:25
 
ABD'den Kuzey Akımı 2 şirketlerine yaptırım kararı
ABD, Rus doğalgazının Baltık Denizi üzerinden Almanya ve Avrupa’ya sevkiyatını ikiye katlayacak olan Kuzey Akımı 2 projesinde çalışan şirketlere yaptırım uygulamayacağını açıkladı.
Lojistik Haberi
ABD'den Kuzey Akımı 2 şirketlerine yaptırım kararı

Rus basınında çıkan haberlere göre, gazetecilerin boru hattı inşasına katılan firmalara Amerika’nın yaptırım uygulayıp uygulamayacağı sorusuna cevap veren ABD Başkanı Donald Trump, Rusya’nın Baltık Denizi üzerinden Avrupa’ya gaz ulaştıracağı Kuzey Akımı 2 gaz projesinde çalışan şirketlere yaptırım uygulamayacaklarını açıkladı. 

Projenin en büyük ortaklarından olan Almanya’yı sert ifadelerle eleştiren Trump, “Biz şirketlere yaptırım uygulamayacağız. Biz sadece bu projenin Almanya halkı için büyük talihsizlik olduğuna inanıyoruz. Almanya, Rusya’ya milyarlarca dolar para ödüyor. Bence bu komik bir durum. Eminim ki Alman halkı bu durumdan çok hoşnut değildir” dedi.

Ukrayna’da yaşanan iç savaştan sonra Kiev yönetimiyle sorunlar yaşayan Rusya, 2017’de başta Almanya olmak üzere Baltık Denizi ülkeleriyle Kuzey Akımı 2 Boru Hattı Projesi anlaşmasına imza attı. Bu projeyle büyük çoğunluğu Ukrayna’dan Kuzey Avrupa’ya aktarılan gaz, Ukrayna saf dışı bırakılarak Baltık Denizi’nden doğrudan Kuzey Avrupa’ya aktarılacak. Proje çerçevesinde Rusya, Finlandiya, İsveç, Danimarka ve Almanya açıklarından aktarılacak gazın boru hattı için Danimarka hariç tüm ülkeler protokolü imzaladı. Danimarka ise prensipte projeye onay verdi. Danimarka’nın da projeye imza atması bekleniyor. 

Rusya’dan başlayarak Baltık Denizi boyunca uzanacak olan toplamda bin 200 kilometrelik boru hattının döşenmesinden sonra Rus gazı doğrudan Almanya’ya ulaşacak. Hattın 2019 yılında tamamlanması bekleniyor. 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: ABD'den, Kuzey, Akımı, 2, şirketlerine, yaptırım, kararı,
Yorumlar
Haber Yazılımı